Porady Prawne | Kancelaria Radców Prawnych Klatka i Partnerzy Katowice

Chcę złożyć pozew w postępowaniu uproszczonym. Wartość przedmiotu sporu wynosi 8 930 zł. Jak wyliczyć opłatę sądową od pozwu?

Konstrukcja przepisu art. 28 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. nr 90, poz. 594 ze zm.) sprawia, że wyliczenie opłaty sądowej w tym przypadku jest bardzo proste. Punkt 4 art. 28 cytowanej ustawy stanowi, że przy wartości przedmiotu sporu wyższej od 7 500 zł opłata sądowa wynosi 300 zł.

Zasady wnoszenia pozwu zbiorowego

Pozew zbiorowy to pozew, który może złożyć grupa poszkodowanych osób, wówczas gdy przedmiot sporu jest ten sam dla każdej z osób, np. kilka osób zostało poszkodowanych w tym samym wypadku. Zasady wnoszenia tzw. pozwów zbiorowych reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu zbiorowym (Dz. U. z 2010 r. Nr 7, poz. 44), która weszła w życie w dniu 19 lipca 2010 r.

Zaskarżanie czynności zamawiającego w zamówieniach publicznych

Bardzo często zdarza się, że wykonawcy biorący udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zostają wykluczeni lub ich oferta zostaje odrzucona, bądź też zamawiający dokonuje innej czynności, która w ocenie wykonawcy jest niezgodna z prawem i narusza jego interes. W takim przypadku wykonawca może wnieść tzw. odwołanie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust.

Czy kwoty diet wypłacanych w związku z podróżami służbowymi pracowników zatrudnionych na stanowisku kierowców podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Stosownie do postanowień przepisu art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika ?

Czy zawarcie umowy nabycia udziałów w sp. z o. o. w celu ich umorzenia, pomiędzy tą spółką i jej wspólnikiem powoduje powstanie obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Nie. Umowa nabycia udziałów od wspólnika w celu ich umorzenia, nie jest wymieniona wprost w zamkniętym katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych, określonym w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. nr 68, poz. 450, ze zm.).

Nabycie udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia nie następuje na podstawie umowy sprzedaży, podlegającej podatkowi od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a w/w ustawy.

W 2009 roku otrzymałem od brata darowiznę w kwocie 20 000 zł. Czy w tym przypadku będę zobowiązany do uiszczenia podatku od spadków i darowizn?

Na mocy przepisu art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. nr 93, poz. 768) zwalnia się od podatku nabycie m. in. w drodze darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, pod warunkiem:

Strony