Czy za pracownika zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia pobierającego rentę lub emeryturę należy odprowadzać składki ZUS?

02.01.2014

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2009 r., nr. 205, poz. 1585), dalej ?Ustawa? obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia. Natomiast art. 9 ust. 4 a Ustawy stanowi, że osoby, o których mowa powyżej mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, jeżeli równocześnie nie pozostają w stosunku pracy.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2009 r., nr. 205, poz. 1585), dalej ?Ustawa? obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia. Natomiast art. 9  ust. 4 a Ustawy stanowi, że osoby, o których mowa powyżej mające ustalone prawo do emerytury lub renty podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, jeżeli równocześnie nie pozostają w stosunku pracy.
Z powyższego wynika, że pracodawca zawierając umowę zlecenia ze zleceniobiorcą pobierającym rentę lub emeryturę ma obowiązek opłacić za niego składki ZUS, chyba że taki zleceniobiorca pozostaje równocześnie w stosunku pracy (świadcząc pracę na rzecz innego podmiotu od zleceniodawcy).
Stan prawny: 02.01.2014

Masz pytania?

Skontakuj się

09.04.2020

Publiczny transport zbiorowy w czasie epidemii

02.04.2020

Zwrot opłat za odwołane wycieczki z powodu Koronawirusa.

31.03.2020

Czy trzeba zwracać pieniądze za targi odwołane z powodu epidemii ?

Więcej aktualności